Traseo – Rezerwat Góry Sokole


„Trasa częściowo przebiega poza wydeptanymi ścieżkami – polecam dlatego obuwie przystosowane do chodzenia po tego typu szlakach – dobrze trzymające się stopy, najlepiej za kostkę, by uniknąć ryzyka urazu tego stawu.

Wycieczkę zaczynamy na parkingu na południe od Olsztyna przy drodze do Biskupic. Pierwsze kroki kierujemy w stronę wzniesienia z wapiennymi skałami, na szczycie których widoczny jest krzyż. Wejście nie należy do trudnych, ale uwagę szczególnie należy zachować gdy skały są mokre lub pokryte śniegiem. Widok ze szczytu jest zachwycający – na północ widoczny jest zamek w Olsztynie, a na południe masyw Gór Sokolich porośniętych bukowym lasem.
Ze szczytu najkrótszą drogą kierujemy się w stronę Gór Sokolich. początkowo poruszamy się lasem sosnowym, później mieszanym powoli wchodząc w obręb rezerwatu gdzie dominującym drzewem jest buczyna.
Na niektórych sosnowych drzewach widoczne są pozostałości w postaci blizn po pozyskiwaniu żywicy.
Szerokim łukiem poruszamy się na około rezerwatu okrążając go od wschodu i południa dochodząc ostatecznie do jego zachodniej granicy skąd przy parkingu wchodzimy do lasu kierując się w jego najciekawszą cześć czyli główny masyw obfitujący w jaskinie i wapienne skały. Większość z jaskiń jest niedostępnych dla turystów ze względu na występujące w nich endemiczne gatunki – relikty okresu między zlodowaceniami w postaci chrząszczy występujących tylko i wyłącznie w tych kilku jaskiniach. Inne wymagają sprzętu speleologicznego i umiejętności – jedynie nieliczne nadają się do ruchu turystycznego.
Po spacerze pomiędzy skałami i jaskiniami wzgórza porośniętego bukowym lasem kierujemy się wzdłuż drogi asfaltowej do parkingu gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.”

Trasa udostępniona przez użytkownika marcin.

  • Data: 5 sierpnia 2010
  • Rodzaj aktywności: Trekking
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Olsztyn
  • Dystans: 11,71 km (7,28 mi)
  • Czas trwania: 3 h 5 min
  • Przewyższenie: 317,05 m (1 040,19 ft)
  • Średnia prędkość: 3,78 km/h (2,35 mi/h)
  • Stopień trudności: Średni
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s